0 (212) 613 60 35

Elektrik haberleri

 

elektrik haber ve yorumları
 
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Afyon’da düzenlenen Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) toplantısında elektrik sayaçları konusunda vatandaşa güzel haber verdi. Buna göre Türkiye'de henüz elektronik olmayan yaklaşık 26 milyon eski tip sayaç ücretsiz olarak aşama aşama yenisiyle değiştirilecek.
 
 
Yıldız, 2014 yılı ocak ayından itibaren elektrik dağıtım şirketlerinin, abonelerin elektrik sayaçlarını ücretsiz olarak değiştirmeye başlayacağını açıkladı. Ancak bu uygulama, kullanım ömrü 10 yıl ve 10 yılı aşmış sayaçlar için geçerli olacak.
 
ELEKTRİKTE ÜÇ KARAR
 
Edinilen bilgilere göre, Türkiye’de 34 milyonu aşkın sayaç var. Bunların yaklaşık 8 milyonu hâlihazırda zaten elektronik sisteme geçmiş durumda. 2014 yılından itibaren ise elektrik aboneleri için şu üç önemli karar geçerli olacak:
 
 
1) Dağıtım şirketleri yeni abone olacakların sayaçlarını ücretsiz olarak takacak
2) 10 yıllık tüketim ömrünü dolduran sayaçlar, karşılığında herhangi bir bedel talep edilmeden 10 yıl boyunca aşama aşama yeni sayaçlarla değiştirilecek
3) Bozulan sayaçların değiştirilmesi gerektiğinde, sayaçların mülkiyetine sahip olacak olan dağıtım şirketleri yine ücretsiz olarak değiştirecek
 
 
 
TÜKETİMDE YÜZDE 1.5 YANILMA PAYI
 
Yetkililer, bazı bölgelerde 2014 yılının beklenmediğini, EPDK’nın yayınladığı yönetmelik kapsamında hâlihazırda yeni sayaçlarla eski sayaçların değiştirilmeye başlandığını söylüyor. 10 yıllık sayaçların değişmesindeki başlıca etkenlerden biri ise hassasiyetlerinde yüzde 1.5 değişme payı olması. Yani 10 yılını doldurmuş sayaçlar, elektrik tüketimini yüzde 1.5 oranına kadar daha fazla veya daha az gösterebiliyor.
 
SAAT BAŞINA KESİNTİ KAYDI
 
EPDK yetkilileri, son yıllarda piyasaya daha akıllı elektrik sayaçları çıktığını, her saat tüketimi ayrı ayrı kaydeden sayaçlar bulunduğunu belirterek, “Elektrikte her saatin fiyatı farklı. Belli saatlerde daha ucuza tüketme imkânı var. Tüm bu verileri toplamış olacağız” dedi.
 
Yeni sayaçların kamu tarafından istenmesinin en büyük nedeni ise kesintileri de kaydedebiliyor olmaları. Böylelikle, tüketicilerin elektriği ne kadar sıklıkla ve ne kadar uzunlukta kesiliyor, bu veriler toplanabilecek. Kesintiler belli süreyi aşınca, dağıtım şirketleri tüketiciye tazminat ödemek zorunda kalacak.
 
 
kadıköy ve Beykoz'da bazı bölgelere yarın ile 3 ve 4 Mayıs tarihlerinde elektrik verilemeyecek.
 
Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ'den yapılan açıklamaya göre, Beykoz'da yarın 09.00-16.00 saatlerinde Gazi Yunus Aralığı PTT Ana Cadde, Hünkar İskelesi ve Askeriye, Deri Kundura Fabrikası, Süreyya İlman Mahallesi, Akbaba Caddesi, Tokatköy Gürkan Sokak İmam Hatip Lisesi, Bombalıdere civarı, Validesuyu, Ortaçeşme Mahallesi Berk veHürriyet sokaklar, Çayır Caddesi, Bağüstü belediye dükkanları, Yalıköy Baharatçı Yokuşu,Beykoz Kasrı'nda elektrik kesintisi uygulanacak. İlçede, aynı saatlerde 3 Mayıs'ta Askeriye Umuryeri Karargah Binası, Askeriye Kavak girişi, Anadolu Kavak girişi, İSKİ Pompası, Süreyya Almen Mahallesi Hürriyet Sokak, DSİ, Mobil, Hayri Boran ve Ana Cadde ile 4 Mayıs'ta Gördeşli Makbule Sokak Doğu Kapısı Civarı, Subay Lojmanları, Çamlıbahçe Çifteçeşme Sokak Doğu Kapısı Yolu, Çamlıbahçe Havuzbaşı Caddesi Civarı, Çamlıbahçe Doğu Kapısı Vericiler mevkisi, Keriye Doğu Kapısı, Hz. Yüşa Camisi ve dükkanlar, Askeriye Poyraz Girişi, Askeriye Fener girişi, Askeriye S.A.S Bölgesi elektrik alamayacak. Kadıköy'de, 3 Mayıs'ta 08.00-20.00 saatlerinde Feneryolu Mahallesi Mazharbey ve Muhtarpaşa caddeleri ile Göktepe Sokak'ta elektrik kesintisi yapılacak. - İstanbul
 
                           
                                    VİKO UMRE  2013
VİKO 2013 YILI İŞ ORTAKLARINI UMRE YE GÖTÜRDÜ.KUTSAL TOPRAKLARDA KUTSAL MEKANLAR VE MUBAREKLER
ZİYARET EDİLDİ.
DR.ERKAN AYDIN HOCA EŞLİĞİNDE VITTOUR İŞBİRLİĞİ İLE GERÇEKLEŞEN SEYAHATTE İLK 3 GÜN MEDİNE DE
4GÜN İSE MEKKE DE GEÇTİ TOPLAMDA 7 GÜN SÜREN MUBAREK UMRE VE ZİYARET YOLCULUĞU TÜRKİYENİN HER YERİNDEN 
KATILAN VİKO İŞ ORTAKLARI TOPLAM 600 KİŞİ CİVARINDA İDİ EMA ELK.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.MİZİNDE 2 KİŞİ İLE KATILDIĞI YOLCULUK
ÇOK BEREKETLİ VE MUBAREK GEÇTİ.FİRMAMIZ ADINA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.
ALLAH TEKRARINI NASİP ETSİN GİTMEYENLEREDE GİTMEK NASİP ETSİN.